LASERI tutkimus: Lasten ja Nuorten Aikuisten Sepelvaltimotaudin Riskitekijät
Sydäntautien ehkäisyssä tulisi kiinnittää huomiota erityisesti niiden henkilöiden riskitekijätasoihin ja elintapoihin, joiden suvussa on todettu varhaista sepelvaltimotautia, ilmenee Turun yliopiston LASERI tutkimuksesta.
Tutkimus on yksi maailman suurimmista ja pitkäkestoisimmista tutkimushankkeista, joissa seurataan sepelvaltimotaudin riskitekijöiden syntyä lapsuudesta lähtien. Tutkimuksessa on ollut mukana alun perin yli 3500 lasta ja nuorta yli 20 vuoden ajan lapsuudesta aikuisuuteen. Tutkittavilta on mitattu laajasti sydäntautien riskitekijöitä ja elintapoja.
Lapsuudessa ja nuoruusiässä todetut tavanomaiset riskitekijät, suuri LDL-kolesterolipitoisuus, kohonnut verenpaine, lihavuus ja tupakointi ovat yhteydessä aikuisiän varhaisiin valtimomuutoksiin. Ravitsemus- ja elämäntapaohjaukseen pohjautuvilla interventioilla voidaan vaikuttaa hyödyllisesti riskitekijöihin a valtimomuutosten ilmenemiseen.
Suomalaislapsilla lihavuus on koko ajan lisääntymässä ja fyysinen aktiivisuus vähenemässä. Nämä muutokset vääjäämättä lisäävät valtimonkovettumistaudin riskitekijöitä ja myöhemmin myös tautien ilmenemistä. Tämän vuoksi ehkäisytyö on tärkeää.
LASERI-tutkimuksen mukaan lihavuus, kohonnut verenpaine, huonot kolesteroliarvot sekä kohonnut sokeripitoisuus ovat voimakkaammin yhteydessä sepelvaltimotautiin kuin muilla.
Lähteet:
http://vanha.med.utu.fi/cardio/youngfinnsstudy/finnish.html
Markus Juonala, Jorma S. A. V,iikari, Olli Simell ja Olli T. Raitakari. Mitä tiedämme lapsen riskistä sairastua aikuisena sydän- ja verisuonitauteihin?Duodecim 2008;124:34-40
|